Bezpłatne badanie alkomatem po świętach i w Nowym Roku. Czy policjant może odmówić badania?

Dowiedz się gdzie możesz przebadać się za darmo alkomatem po hucznym świętowaniu Bożego Narodzenia i Sylwestra. Co zrobić kiedy funkcjonariusz policji lub straży miejskiej odmówi wykonania badania alkomatem?

Najłatwiej przebadać się w dużych miastach

Jak nie trudno się domyślić najłatwiejszy dostęp do alkomatów mają mieszkańcy dużych, wojewódzkich miast. W Warszawie, Poznaniu czy Krakowie bez problemu w większości komend policji można przebadać się na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Również w miejscowościach takich jak Bielsko-Biała, Busko-Zdrój czy Siemiatycze, które są dosyć sporymi ośrodkami miejskimi można bezproblemowo przebadać się na komendzie. Dzięki zainstalowanym tam alkomatom stacjonarnym AL 4000 V z wyświetlaczem LCD tak naprawdę nie jest potrzebna asysta funkcjonariusza czy też pracownika komendy. Dodatkowo dzięki takiemu stacjonarnemu urządzeniu policjant nie musi odrywać się od swoich czynności.
Alkomaty stacjonarne są w większości kupowane przez gminy i przekazywane do miejscowych komend. Dzięki szeroko zakrojonej akcji zakupu alkomatów również małe miejscowości, np. Andrychów w Małopolsce czy Skoczów na Śląsku.

Ogólnodostępny samoobsługowy alkomat AL 4000 V w komisariacie policji w Skoczowie

Czy funkcjonariusz policji lub straży miejskiej może odmówić badania alkomatem?

Dyżurnych policjantów nie obowiązuje przymus badania każdego chętnego, który zgłosił się do badania alkomatem. Zdarzają się zatem pojedyncze przypadki, kiedy to odmówiono komuś badania. Dyżurni postępują według własnego uznania, co jest spowodowane tym, że obecne regulacje prawne wprost nie nakładają na dyżurnego jednostki Policji bezwzględnego obowiązku dokonania badania trzeźwości. Wśród policjantów funkcjonuje natomiast polecenie nadkomisarza, że pojedyncze i uzasadnione przypadki badania na prośbę badanego będą uwzględniane przez dyżurujących.

Co zrobić jeśli odmówiono nam badania alkomatem na komisariacie?

Jednym z najszybszych rozwiązań tej patowej sytuacji jest zakup alkomatu jednorazowego. Taki alkomat z balonikiem działa na zasadzie reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy wydmuchiwanym powietrzem a substancją znajdują się w środku. Popularną „jednorazówkę” możemy kupić na stacjach benzynowych i w większości sklepów. Jednak jeśli często zdarza Ci się sytuacja, w której nie wiesz czy możesz już prowadzić auto to najlepiej zakupić alkomat elektroniczny.

Zobacz również: Systemy ułatwiające jazdę - tempomat

Źródło: Portal gazeta policja, Portal Mam Newsa, Dziennik Zachodni, Portal śląskiej policji

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Blogi:

Edycje specjalne w dwóch słowach: Pagani Zonda [część 2] Wydarzenia towarzyskie Smart Fortwo cabrio 0.9 turbo prime - test [wideo] Król jest tylko jeden TOP 5: Najciekawsze sedany na bazie hatchbacków Konkurs: bloguj i wygrywaj - edycja grudzień 2016 Nissan Leaf 30 kWh Tekna – test [wideo] Renault Talisman Grandtour Energy TCe 200 EDC Initiale Paris – test [wideo] Lexus GS F w ogniu pytań Lightbary i halogeny w motocyklach – czy i kiedy dodatkowe oświetlenie jest zgodne z prawem? Alfa Romeo Giulia 2.2 JTDM 2016 - test wideo Dacia Lodgy Stepway 1.2 TCe 2016 Test [video] Sprofanowane sacrum Edycje specjalne w dwóch słowach: Pagani Zonda [część 1] Ford Ranger 3.2 TDCi 200 KM 4×4 Wildtrak – test [wideo] Operacja B-125, czyli jak kierowcy osobówek motocyklistami zostali „Japońskie Ferrari” - Honda NSX Używana Mazda 3 (2004) - test - Auto Dla Kowalskiego [wideo] Lexus RC F – test [wideo] Drugie (prawe) światło przeciwmgłowe tylne – jak uruchomić, gdy nie świeci fabrycznie Twórca hybrydy Mitsubishi Outlander 2.2 DID AT 4WD Intense Plus – test [wideo] Dacia Lodgy Stepway - test Mgły podwójnym nie rozpędzisz – rzecz o tylnym oświetleniu przeciwmgłowym

Popularne w tym tygodniu:

Legenda Bugatti Ford EcoSport 1.0 EcoBoost 125 KM A6 Titanium – test [wideo] Prawo: Rękojmia, co należy wiedzieć